Podsekretářka Generálního sekretariátu biskupské synody zdůrazňuje pro vatikánská média, že nová fáze implementace pomůže různým církevním společenstvím překonat izolaci prostřednictvím tří klíčových slov: „společenství, účast, poslání“.
Podle sestry Justiny Adejo, augustiniánské řeholnice, duch synodality nabízí plodné vedení při formaci mladých dívek na katolických školách v Nigérii.
Dokument zveřejněný dnes, 25. listopadu, předkládáme v plném znění.
Závěrečný dokument druhého zasedání synody, schválený shromážděním v plném rozsahu, popisuje a obnovuje zkušenost církve mezi „společenstvím, účastí a misií“ s konkrétním návrhem nové vize, která převrací ustálené postupy.
Ve svém projevu na závěr prací ve Vatikánu František oznámil, že nemá v úmyslu vydat postsynodální apoštolskou exhortaci: závěrečný text obsahuje „již velmi konkrétní pokyny“ pro rozhodnutí, která se týkají celého církevního společenství. Mužům a ženám v církvi adresoval výzvu, aby nikdy nebyli vůči nikomu "rigidní", ale aby přijímali "všechny, každého".
Na tiskové konferenci, která ilustrovala některé body textu vypracovaného generálním shromážděním ve Vatikánu, zazněla výzva ke změně jazyka a pohledu: už nemluvíme o univerzální církvi jako o nadnárodní společnosti s různými pobočkami, jako by to bylo nákupní centrum s několika okrajovými filiálkami. Existuje „společenství církví“, které stále více integruje laiky a ženy. Otázka ženského diakonátu zůstává otevřená.